Likwidacje środków trwałych i niskocennych składników majątku

Środki trwałe

Zgodnie z Zarządzeniem nr 65/2017 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 22 grudnia 2017 r. za środki trwałe uznaje się składniki majątku o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, o wartości początkowej powyżej 3.500 zł, z wyłączeniem sprzętu komputerowego, zaliczanego do środków trwałych bez względu na wartość nabycia lub koszt wytworzenia.

Do środków trwałych zalicza się w szczególności:

• nieruchomości (w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego),
  • maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmioty,
  • ulepszenia w obcych środkach trwałych,
  • inwentarz żywy.

Dla sprzętu komputerowego, urządzeniem podlegającym ewidencji jako środek trwały jest:

• jednostka centralna,
  • monitor,
  • drukarka,
  • skaner,
  • nagrywarka zewnętrzna,
  • zasilacz UPS.

Niskocenne składniki majątku

Zgodnie z Zarządzeniem nr 65/2017 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 22 grudnia 2017 r. za wartości niematerialne i prawne uznaje się nabyte przez jednostkę prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, o wartości początkowej powyżej 3.500 zł.

Wniosek na likwidację

Wniosek na likwidację środków trwałych i niskocennych składników majątku, podpisany przez wszystkich członków komisji zatwierdza Kierownik Jednostki Organizacyjnej i za pośrednictwem Zespołu ds. Nauki przedstawia wraz z opiniami specjalistów do zaopiniowania Rektorskiej Komisji ds. Nauki i Aparatury Naukowo-Badawczej, a następnie do zatwierdzenia Prorektorowi ds. Nauki - w przypadku aparatury naukowo-badawczej (załącznik 3 i 5 do Instrukcji)

Skład Rektorskiej Komisji ds. Nauki i Aparatury Naukowo-Badawczej:

• dr hab. inż. Sylwester Robak, prof. uczelni - przewodniczący
  • dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. uczelni